+ نوشته شده توسط علی تازیکه در جمعه نوزدهم اسفند ۱۳۹۰ و ساعت 22:23 |
جهان نما (سعدآباد محله)

موقعيت و تاريخچه

روستاي جهان‏نما از توابع بخش مرکزي شهرستان کردکوي است و با مختصات جغرافيايي 54 درجه و 10 دقيقه طول شرقي و 36 درجه و 38 دقيقه عرض شمالي، در 60 کيلومتري جنوب شرقي شهر کردکوي و 85 کيلومتري گرگان قرار گرفته است.
روستاي ييلاقي جهان‏نما در منطقه حفاظت‏شده «جهان‏نما» قرار دارد. نام منطقه جهان‏نما، برگرفته از همين روستاست. اين روستا در ارتفاعات جنوب گرگان و جنوب شرقي کردکوي واقع شده و از اطراف به روستاهاي سعدآباد محله و آب دره محدود مي‏شود. پست‏ترين نقطه آن 600 متر و بلندترين نقطه آن 1068 متر از سطح دريا ارتفاع دارد.
آب و هواي اين روستا، زمستان‏هاي سرد و تابستان‏هاي معتدل دارد. ميانگين بارندگي سالانه آن 655 ميلي‏متر گزارش شده است.
روستاي ييلاقي جهان‏نما، که يکي از مناطق مهم حيات وحش طبيعي کشور مي‏باشد. براساس مصوبه شوراي عالي حفاظت محيط زيست در سال 1352، به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام گرديد. آثار به جا مانده روستا، مانند گورستان قديمي کمرسرک، جلينگ بلينگ، امامزاده رضي و مرضيه و برج رادکان غربي از قدمت و تاريخ کهن اين منطقه حکايت دارد.
مردم روستاي جهان‏نما به زبان مازندراني و کتولي سخن مي‏گويند، مسلمان و پيرو مذهب شيعه جعفري هستند.
الگوي معيشت و سکونت
روستاي جهان‏نما سکونتگاه دائميست . اين روستا از ديرباز به عنوان ييلاق مردم شهرهاي گرگان و کردکوي استفاده شده است و در فصل‏هاي بهار و تابستان روستاييان صاحب نسق و مهمانان و گردشگران بسياري را به سوي خود جلب مي‏کند.
قسمت اندکي از اراضي روستا در فصل بهار و تابستان، کشت مي‏شود. عمده محصولات زراعي روستا شامل گندم، جو،سيب‏زميني و سبزيجات است. مراتع غني آن موجبات رونق دامداري روستا را فراهم آورده و انواع محصولات دامي مانند شير، پنير، کره، پشم و گوشت در اين روستا توليد و فرآوري مي‏شود.
روستاي پايکوهي جهان‏نما بافت مسکوني پراکنده‏اي دارد. خانه‏ها، معمولاً از چوب ساخته شده‏اند. خانه‏هاي ساکنين روستا از نوع فعاليت و معيشت آنان تأثير پذيرفته است و به همين جهت، بيشتر خانه‏ها به سبک ويلاهاي پيرامون شهري احداث شده‏اند.
مصالح به کار رفته در بناهاي قديمي شامل گل، آجر و چوب است. ولي در ساخت خانه‏هاي جديد از مصالح سيمان، تيرآهن و مانند اين‏ها استفاده شده است. سقف بناها، با ورق‏هاي گالوانيزه، به صورت شيرواني پوشيده شده است.
جاذبه‏هاي گردشگري
روستاي جهان‏نما به دليل موقعيت طبيعي، اقليم ويژه و همچنين استقرار در منطقه حفاظت شده جهان‏نما، مناظر و جلوه‏هاي منحصر به فردي دارد. چشم‏انداز ارتفاعات، چشمه‏ها، رودخانه‏ها و جنگل‏ها به خصوص در 3 فصل اول سال طراوت و زيبايي شگفت‏انگيزي دارند و طبيعت گردان بسياري را به سوي خود جلب مي‏کنند. ارتفاعات اطراف روستا با قلل مرتفع و پوشش گياهي و جانوري متنوع از جاذبه‏هاي منحصر به فرد آن به شمار مي‏آيند.
کوه جهان‏نما، از کوه‏هاي البرز شرقي است که در جنوب شهر گرگان و جنوب شرقي شهر کردکوي واقع شده است. ارتفاع آن از سطح 3086 متر است و از مهم‏ترين زيستگاه‏هاي حيات‏وح کشور و استان گلستان مي‏باشد. روستاي جهان‏نما در دامنه اين کوه در منطقة حفاظت شده استقرار يافته است.
اين منطقه، با انواع گياهان مرتعي، دارويي، درختان پهن برگ و همچنين علفزارها، بوته‏زارها و گونه‏هاي ارس، درختچه‏هاي پهن برگ راش، آزاد، ممرز، سرخدار، بلند بازو، نمدار، گل گاوزبان، کچف، درمنه و کلاه ميرحسن پوشيده شده است.
از جمله زيستگاه‏هاي مشهور اين منطقه، مي‏توان به ترکت و چلستان اشاره کرد که زيستگاه اصلي مرال، خرس، خوک وحشي، گرگ، پلنگ، قوچ، ميش، کل، بز و امثالهم مي‏باشد.
زيستگاه‏هاي قلقله، آق رضه، چکل گدا، لنده کوه، تالو، لندو، خوش دستي و مغزي از کانون‏هاي زندگي کل، بز، قوچ و ميش است و در بعضي از قسمت‏هاي آن، مرال نيز زيست مي‏کند. زيستگاه‏هاي سوته کوليجال و گرمه، محل زندگي خرس، شوکا، مرال و پلنگ است و در قسمت‏هاي صخره‏اي آن، کل و بز نيز زيست مي‏کنند.
منطقه کوهستاني و حفاظت شده جهان نما در جوار پوشش بوته‏زار، علفزار و درختزارهاي تنک، گونه‏هاي بسيار باارزشي از پرندگان را در خود جاي داده است. کبک دري، عقاب طلائي و هما از آن جمله‏اند. علاوه بر آن، انواع پرندگان شکاري، لاشخور، طرقه، جفر، کبوتر، زنبور خور، سمور، عقاب، کلاغ زرد پره و غيره را مي‏توان مشاهده کرد. پستانداراني مانند مرال، شوکا، کل، بز، قوچ، ميش، پلنگ، خرس، گرگ، راسو، شغال، خارپشت و دوزيستان نيز در منطقه يافت مي‏شوند که به علت شکارهاي بي‏رويه، تعداد جمعيت آنها به شدت کاهش يافته است.
رودخانه‏هاي مهم منطقه جهان‏نما عبارتند از: رود چهارباغ، رودخانه مغزي، رودخانه ترکت و سفيد رود.
چشمه‏هاي منطقه جهان‏نما عبارتند از: چشمه شاه‏پسند، ترکت، مغزي، مارسنگ، کلي چال، مراد چشمه، قل قله، حاجي‏آباد، اسبومرگاه، گچيان و غيره.
از آثار قديمي و تاريخي منطقه، مي‏توان به آب انبار، گورستان‏هاي قديمي در کمرسرک، جلينگ بلينگ، بناهاي امامزاده رضي و مرضيه و برج اردکان غربي اشاره کرد.
مردم روستاي جهان‏نما، همانند ساير ايرانيان در اعياد ديني قربان، غدير و فطر به جشن و سرور و در ايام محرم و وفات ائمه به عزاداري مي‏پردازند. همچنين در آستانه سال نو به پيشواز عيد نوروز مي‏روند و مراسم شيب يلدا، سيزده بدر و چهارشنبه سوري را برگزار مي‏کنند. در جشن‏ها و مراسم عروسي روستا، انواع آوازهاي محلي کتولي با موسيقي محلي اجرا مي‏شود.
پوشاک غالب مردم روستاي جهان‏نما همانند ديگر نقاط روستايي استان گلستان است، ولي تعدادي از زنان روستا در مراسم و جشن‏ها از لباس محلي «گرگان قديمي و کتولي» استفاده مي‏کنند.
انواع غذاهاي گوشتي از قبيل کباب‏ها، خورشت‏ها و همچنين انواع آش‏ها، در روستا تهيه مي‏شود. استفاده از برنج در کنار ديگر غذاهاي اين روستا رايج است و انواع مواد لبني شير، ماست، پنير و کره نيز همراه غذاهاي محلي مصرف مي‏شود.
دسترسي: اين روستا از طريق شهر گرگان و کردکوي قابل دسترسي است و جاده‏اي مناسب دارد.
+ نوشته شده توسط علی تازیکه در جمعه نوزدهم اسفند ۱۳۹۰ و ساعت 22:13 |
منطقه حفاظت شده جهان نما ، گلستان


نام انگلیسی :  Jahan Nama protected area    

نام فارسی :  منطقه حفاظت شده جهان نما

 

موقعیت جغرافیایی

منطقه حفاظت شده جهانما در استان گلستان بين42/36 عرض شمالي و 12/54 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن در حدود 38403 هكتار مي باشد.
پوشش گياهي: جامعه سرخدار و ارس.
پستانداران: پلنگ ,‌مرال,‌خرس قهوه اي ,‌ گرگ و شوكا.
 

منطقه حفاظت شده "جهان نما" در استان گلستان با چشم‌اندازهاي زيبا و در عين حال ناشناخته مي‌تواند در همه فصول پذيراي ايرانگردان و گردشگران باشد.

اين منطقه با وسعتي بيش از ‪ ۳۰‬هزار هكتار در جنوب شرقي شهرستان كردكوي در ارتفاعي بين ‪ ۶۰۰‬تا سه هزار و ‪ ۸۶‬متري از سطح دريا واقع شده است.

وجود دهكده‌هاي ييلاقي قديمي، آثار تاريخي و باستاني، وضعيت جغرافيايي و آب و هوايي، وجود كوه، رودخانه، چشمه، انواع وحوش و پرندگان كمياب و نوع پوشش گياهي از جمله جاذبه‌هاي اين منطقه است.

"مزدك دريابيگي" در دانشنامه گلستان درباره منطقه نوشته است: در اين منطقه كه خود در قالب دشت جهان نما قرار دارد دهكده‌هاي ييلاقي قديمي وجود دارد كه از جمله دو روستاي كفشگيري و سعدآباد است.

كفشگيري محله و سعدآبادمحله در شمال غربي منطقه حفاظت شده جهان نما هنوز داراي منازلي با معماري سنتي است.

شغل مردم روستاهاي منطقه عمدتا دامداري وكشاورزي بوده و گليم، پاپيچ‌هاي سنتي و وسايل تزئيني كوچك از جمله صنايع دستي آنان به شمار مي‌رود.

همچنين وجود برج ‪ ۳۵‬متري رادكان معروف به "ميل رادكان" درحاشيه اين منطقه ارزش گردشگري آن را دو چندان كرده است.

اين منطقه كه در جنوب شهرستان كردكوي واقع است، گفته مي‌شود مدفن يكي از اسپهبدان خاندان باوند طبرستان به نام ابوجعفر محمدبن وندرين باوندي است.

آثار باستاني زيادي نيز در روستاهاي حاجي‌آباد، چهارباغ، شاهكوه، چمن ساور، زيارت و ديگر محدوده‌هاي منطقه حفاظت شده جهان نما جود دارد.

از نظر وضعيت جغرافيايي بيشتر منطقه جهان نما كوهستاني بوده و ارتفاع منطقه آن از ‪ ۶۰۰‬متر در مرز شمالي اطراف شصت كلا تا سه هزار و ‪ ۸۶‬متر در كوه تل انبار در شرق منطقه و جنوب روستاي زيارت مي‌باشد.

كوههاي معروف اين منطقه دوكالي درغرب، شاه‌پسند، كالت و چلستان در مركز، زبله، تلمبار و لنده كوه در شرق بوده و دره‌هاي مهم آن شامل مغزي در غرب ، جلينك بلينگ در جنوب، سفيددره در مركز و تركت در شمال است.

با وجود كوهستاني بودن اين منطقه چشمه‌هاي زيادي در آن وجود دارد كه از جمله نخودچشمه، سرخ چشمه، پيرزن چشمه، شربت، تول بنه، سوته، مازوكش، والديگاه، امام وردي، چهارسرا، چشمه‌هاي اطراف محلات جلينگ بلينگ، حاجي آباد، مرادچشمه، تاجين چشمه و چشمه آبگرم زيارت است.

همچنين رودخانه‌هايي دراين منطقه جاري است كه از جمله مي‌توان به چهارباغ در جنوب اشاره كرد كه در ادامه مسير به نام رادكان وارد استان مازندران مي‌شود، رودخانه فصلي سفيددره نيز در مركز اين منطقه قرار دارد.

در درون منطقه حفاظت شده جهان نما همچنين آبشار زيارت وجود دارد كه در حدود پنج كيلومتري روستاي زيارت و در شمال شرقي اين منطقه است.

جهان‌نما در طبقه بندي جغرافيايي گياهي ايران جز بخش فرعي هيركان قرار گرفته كه اين بخش جنگل‌هاي شمال كشور را در برگرفته است.

پوشش گياهي منطقه شامل درختان پهن برگ، درختچه و بوته‌زار است.

مهمترين گونه‌هاي گياهي آن سرخدار، ارس، سروكوهي، پيرو، مازو،راش، ممرز، آلوچه، زرشك، آزاد، بيد، هفت كول، نمدار، سياه‌تلو وگونه‌هاي علفي وبوته‌اي گل گاوزبان، سريش، فستوك، يونجه، گل قاصد، مريم گلي، شكرتيغال، اسپرس بوته‌اي، چوبك و درمنه است.

منطقه تركت و پيرامون آن در منطقه حفاظت شده جهان نما بهترين زيستگاه حيات وحش ازجمله مرال، شوكا، خرس و گرگ است.

اين منطقه به دليل شرايط خاص داراي حيات وحش غني شامل گونه‌هاي كمياب و درمعرض خطر است كه برخي گونه‌هاي مهم آن خرس قهوه‌اي، روباه، شوكا، خوك وحشي، گربه جنگلي. سياه گوش و پلنگ است.

پرندگان بومي و مهاجر اين منطقه نيز از ديگر زيباييها بوده كه از جمله انواع دليجه، عقاب، سارگيه، قرقي، كبك، تيهو، بلدرچين، قرقاول، كركس، هما، كبوتر جنگلي، شاهين، فاخته و توكا مي‌باشد.

از سوي ديگر براساس آمارهاي ارايه شده متوسط بارندگي در منطقه جهان نما حدود ‪ ۴۴۰‬ميلي متر اعلام شده است.

براين اساس زمستان اين منطقه سرد و در تابستان هواي مطبوع و خنكي دارد و وجود مه در فصول مختلف به خصوص تابستان يكي از عوامل تلطيف هواي است.

گفتني است ميل رادكان، جاده شاه عباسي، شهر باستاني تميشه، امامزاده روشن‌آباد، ابراهيم و چهاركوه، دهكده‌هاي ييلاقي درازنو و جهان نما و پارك جنگلي امام رضا(ع) از ديگر مناطق گردشگري شهرستان كردكوي است.

بخش شمال اين شهرستان از زمين‌هاي جلگه‌اي هموار با شيب ملايم تشكيل شده و به زمين‌هاي بندرتركمن، رودخانه قره‌سو و خليج گرگان منتهي مي‌شود.

بخش جنوبي آن نيز از ارتفاعات البرز شرقي تشكيل شده كه حداكثر ارتفاع آن از سطح دريا در برخي از مناطق به سه هزار و ‪ ۵۰۰‬متر مي‌رسد.

پوشش گياهي اين شهرستان متنوع است، در كوهپايه‌ها زمين‌هاي زراعتي همراه با چمنزارها گسترش يافته و تا ارتفاع دو هزار و ‪ ۴۰۰‬متري را هم جنگل‌هاي انبوه پوشانده است.

شهرستان كردكوي با يك بخش مركزي و سه دهستان بيش از ‪ ۷۰‬هزار نفر دارد و كشاورزي در اقتصاد اين شهرستان نقش عمده‌اي دارا مي‌باشد.

كردكوي در غرب استان گلستان با مساحتي حدود ‪ ۸۱۵‬كيلومترمربع از شمال به بندرتركمن، از غرب به بندرگز، از شرق به گرگان و از جنوب به استان سمنان محدود است.

در مجموع ‪ ۱۹۲‬هزار و ‪ ۹۳۲‬هكتار ، معادل ‪ ، ۹/۴۴‬درصد مساحت كل استان را مناطق حفاظت شده تشكيل مي‌دهد .

بخشي از اين مناطق شامل پارك ملي گلستان، منطقه حفاظت شده لووه، زاو، تالاب‌هاي بين‌المللي "آلاگل"، "آلماگل"، "آجي‌گل" و "گميشان" هستند كه در جاي جاي استان گسترده شده است.

+ نوشته شده توسط علی تازیکه در جمعه نوزدهم اسفند ۱۳۹۰ و ساعت 22:6 |

چوپانی

اسامی گوسفندان

ابلق   ablagh گوسفندی به رنگ سیا ه و سفید می باشد

نشون neshon   گوسفندی که سرش به رنگ بور  و گوشش کوتاه می باشد

ونوش  vanosh   سفید کمرنگ

شیه     shiye سفید کامل نشده

اسبه esbeh   رنگ سفید

کر   car   گوش ندارد

کار kar  گوش دارد و گوششش کوتاه می باشد

دق  dagh  گوسفند نر بدون شاخ را گویند

نرشک nar shek  هنوز یکساله نشده

قشقه  ghashghe  سرش سفید و تنش سیاه می باشد

جلمه    jalme زرد و سفید را گویند

پیت    pit  بز بدون شاخ را گویند

شیشک  shishek گوسفند ماده ای که شش ماهه آبستن بوده و هنوز نزاییده

گلاله   gelaleدر زیر گلوی بز وجزو اعضای آن و چیزی شبیه زنگوله می باشد

گوسفندان را به اسامی زیر نیز می نامیدند

قشقه کار سیاه کار شیه قشقه اسبه کار سیاه کار نشون کار

در ضمن زنگوله کمر کا camarka  و زنگ و تال tal  را به گردن گوسفندان  جهت زیبایی وصدا آویزان می کردند

ضرب المثلیست که چوپانی 330 فن دارنه به جز هر  her  و هیس his  

اصطلاحات چوپانی

چمتا (کوله پشتی)– چاقا(کت با موی بز)- لمه چاقا lame  (لباس نمدی)- کال سنگ (وسیله ای برای پرتاب سنگ)– پٍلاگیر pela gir- کچه لس  kache les- تیلّا (چوبی برای گرفتن پای گوسفندان )- قُرماق (چوبی با سر گرد برای دفاع)- پَر(محل نگهداری گوسفندان) -کومه -دُم بره   دُم زدن یعنی دوشیدن گوسفند  - چرخه وسیله اصلاح پشم گوسفندان

داغی   جهت نشان کردن و مشخص کردن  مورد استفاده قرار می گرفت و بر روی بینی و صورت گوسفندان انجام می گشت به اشکال زیر

 

بعد از آنکه پشم گوسفندان را با چرخه تراشیدند آن را با شانه ای مخصوص حلاجی می کنند سپس آن را با کاتلم ( چوبی به طول 15 سانت که چوب یا میله ای بر آن عمود بود) به صورت نخ تبدیل می کنند

پشم گوسفند را برای (لمه یا نمد – چاقا – پاتو-شلوار- چمتا-جاجیم یا گلیم )استفاده می کردند

موی بز جهت ( رسن یا ریسمان – جوال و خورجین )مورد استفاده قرار می گرفت

نوشته شده توسط علی تازیکه09112739542


+ نوشته شده توسط علی تازیکه در پنجشنبه چهارم اسفند ۱۳۹۰ و ساعت 23:51 |
منطقه حفاظت شده جهان نما ، گلستان


نام انگلیسی :  Jahan Nama protected area    

نام فارسی :  منطقه حفاظت شده جهان نما

 

موقعیت جغرافیایی

منطقه حفاظت شده جهانما در استان گلستان بين42/36 عرض شمالي و 12/54 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن در حدود 38403 هكتار مي باشد.
پوشش گياهي: جامعه سرخدار و ارس.
پستانداران: پلنگ ,‌مرال,‌خرس قهوه اي ,‌ گرگ و شوكا.
 

منطقه حفاظت شده "جهان نما" در استان گلستان با چشم‌اندازهاي زيبا و در عين حال ناشناخته مي‌تواند در همه فصول پذيراي ايرانگردان و گردشگران باشد.

اين منطقه با وسعتي بيش از ‪ ۳۰‬هزار هكتار در جنوب شرقي شهرستان كردكوي در ارتفاعي بين ‪ ۶۰۰‬تا سه هزار و ‪ ۸۶‬متري از سطح دريا واقع شده است.

وجود دهكده‌هاي ييلاقي قديمي، آثار تاريخي و باستاني، وضعيت جغرافيايي و آب و هوايي، وجود كوه، رودخانه، چشمه، انواع وحوش و پرندگان كمياب و نوع پوشش گياهي از جمله جاذبه‌هاي اين منطقه است.

"مزدك دريابيگي" در دانشنامه گلستان درباره منطقه نوشته است: در اين منطقه كه خود در قالب دشت جهان نما قرار دارد دهكده‌هاي ييلاقي قديمي وجود دارد كه از جمله دو روستاي كفشگيري و سعدآباد است.

كفشگيري محله و سعدآبادمحله در شمال غربي منطقه حفاظت شده جهان نما هنوز داراي منازلي با معماري سنتي است.

شغل مردم روستاهاي منطقه عمدتا دامداري وكشاورزي بوده و گليم، پاپيچ‌هاي سنتي و وسايل تزئيني كوچك از جمله صنايع دستي آنان به شمار مي‌رود.

همچنين وجود برج ‪ ۳۵‬متري رادكان معروف به "ميل رادكان" درحاشيه اين منطقه ارزش گردشگري آن را دو چندان كرده است.

اين منطقه كه در جنوب شهرستان كردكوي واقع است، گفته مي‌شود مدفن يكي از اسپهبدان خاندان باوند طبرستان به نام ابوجعفر محمدبن وندرين باوندي است.

آثار باستاني زيادي نيز در روستاهاي حاجي‌آباد، چهارباغ، شاهكوه، چمن ساور، زيارت و ديگر محدوده‌هاي منطقه حفاظت شده جهان نما جود دارد.

از نظر وضعيت جغرافيايي بيشتر منطقه جهان نما كوهستاني بوده و ارتفاع منطقه آن از ‪ ۶۰۰‬متر در مرز شمالي اطراف شصت كلا تا سه هزار و ‪ ۸۶‬متر در كوه تل انبار در شرق منطقه و جنوب روستاي زيارت مي‌باشد.

كوههاي معروف اين منطقه دوكالي درغرب، شاه‌پسند، كالت و چلستان در مركز، زبله، تلمبار و لنده كوه در شرق بوده و دره‌هاي مهم آن شامل مغزي در غرب ، جلينك بلينگ در جنوب، سفيددره در مركز و تركت در شمال است.

با وجود كوهستاني بودن اين منطقه چشمه‌هاي زيادي در آن وجود دارد كه از جمله نخودچشمه، سرخ چشمه، پيرزن چشمه، شربت، تول بنه، سوته، مازوكش، والديگاه، امام وردي، چهارسرا، چشمه‌هاي اطراف محلات جلينگ بلينگ، حاجي آباد، مرادچشمه، تاجين چشمه و چشمه آبگرم زيارت است.

همچنين رودخانه‌هايي دراين منطقه جاري است كه از جمله مي‌توان به چهارباغ در جنوب اشاره كرد كه در ادامه مسير به نام رادكان وارد استان مازندران مي‌شود، رودخانه فصلي سفيددره نيز در مركز اين منطقه قرار دارد.

در درون منطقه حفاظت شده جهان نما همچنين آبشار زيارت وجود دارد كه در حدود پنج كيلومتري روستاي زيارت و در شمال شرقي اين منطقه است.

جهان‌نما در طبقه بندي جغرافيايي گياهي ايران جز بخش فرعي هيركان قرار گرفته كه اين بخش جنگل‌هاي شمال كشور را در برگرفته است.

پوشش گياهي منطقه شامل درختان پهن برگ، درختچه و بوته‌زار است.

مهمترين گونه‌هاي گياهي آن سرخدار، ارس، سروكوهي، پيرو، مازو،راش، ممرز، آلوچه، زرشك، آزاد، بيد، هفت كول، نمدار، سياه‌تلو وگونه‌هاي علفي وبوته‌اي گل گاوزبان، سريش، فستوك، يونجه، گل قاصد، مريم گلي، شكرتيغال، اسپرس بوته‌اي، چوبك و درمنه است.

منطقه تركت و پيرامون آن در منطقه حفاظت شده جهان نما بهترين زيستگاه حيات وحش ازجمله مرال، شوكا، خرس و گرگ است.

اين منطقه به دليل شرايط خاص داراي حيات وحش غني شامل گونه‌هاي كمياب و درمعرض خطر است كه برخي گونه‌هاي مهم آن خرس قهوه‌اي، روباه، شوكا، خوك وحشي، گربه جنگلي. سياه گوش و پلنگ است.

پرندگان بومي و مهاجر اين منطقه نيز از ديگر زيباييها بوده كه از جمله انواع دليجه، عقاب، سارگيه، قرقي، كبك، تيهو، بلدرچين، قرقاول، كركس، هما، كبوتر جنگلي، شاهين، فاخته و توكا مي‌باشد.

از سوي ديگر براساس آمارهاي ارايه شده متوسط بارندگي در منطقه جهان نما حدود ‪ ۴۴۰‬ميلي متر اعلام شده است.

براين اساس زمستان اين منطقه سرد و در تابستان هواي مطبوع و خنكي دارد و وجود مه در فصول مختلف به خصوص تابستان يكي از عوامل تلطيف هواي است.

گفتني است ميل رادكان، جاده شاه عباسي، شهر باستاني تميشه، امامزاده روشن‌آباد، ابراهيم و چهاركوه، دهكده‌هاي ييلاقي درازنو و جهان نما و پارك جنگلي امام رضا(ع) از ديگر مناطق گردشگري شهرستان كردكوي است.

بخش شمال اين شهرستان از زمين‌هاي جلگه‌اي هموار با شيب ملايم تشكيل شده و به زمين‌هاي بندرتركمن، رودخانه قره‌سو و خليج گرگان منتهي مي‌شود.

بخش جنوبي آن نيز از ارتفاعات البرز شرقي تشكيل شده كه حداكثر ارتفاع آن از سطح دريا در برخي از مناطق به سه هزار و ‪ ۵۰۰‬متر مي‌رسد.

پوشش گياهي اين شهرستان متنوع است، در كوهپايه‌ها زمين‌هاي زراعتي همراه با چمنزارها گسترش يافته و تا ارتفاع دو هزار و ‪ ۴۰۰‬متري را هم جنگل‌هاي انبوه پوشانده است.

شهرستان كردكوي با يك بخش مركزي و سه دهستان بيش از ‪ ۷۰‬هزار نفر دارد و كشاورزي در اقتصاد اين شهرستان نقش عمده‌اي دارا مي‌باشد.

كردكوي در غرب استان گلستان با مساحتي حدود ‪ ۸۱۵‬كيلومترمربع از شمال به بندرتركمن، از غرب به بندرگز، از شرق به گرگان و از جنوب به استان سمنان محدود است.

در مجموع ‪ ۱۹۲‬هزار و ‪ ۹۳۲‬هكتار ، معادل ‪ ، ۹/۴۴‬درصد مساحت كل استان را مناطق حفاظت شده تشكيل مي‌دهد .

بخشي از اين مناطق شامل پارك ملي گلستان، منطقه حفاظت شده لووه، زاو، تالاب‌هاي بين‌المللي "آلاگل"، "آلماگل"، "آجي‌گل" و "گميشان" هستند كه در جاي جاي استان گسترده شده است.

 

برای مشاهده نقشه هوایی منطقه کلیک کنید.

+ نوشته شده توسط علی تازیکه در پنجشنبه چهارم اسفند ۱۳۹۰ و ساعت 23:22 |
منطقه حفاظت شده «جهان نما» در استان گلستان با چشم اندازهای زیبا و در عین حال ناشناخته می تواند در همه فصول پذیرای ایرانگردان و گردشگران باشد.این منطقه با وسعتی بیش از ۳۰هزار هكتار در جنوب شرقی شهرستان كردكوی در ارتفاعی بین ۶۰۰تا سه هزار و ۸۶متری از سطح دریا واقع شده است.وجود دهكده های ییلاقی قدیمی، آثار تاریخی و باستانی، وضعیت جغرافیایی و آب و هوایی، وجود كوه، رودخانه، چشمه، انواع وحوش و پرندگان كمیاب و نوع پوشش گیاهی از جمله جاذبه های این منطقه است.

در دانشنامه گلستان درباره این منطقه آورده شده است كه: در این منطقه كه خود در قالب دشت جهان نما قرار دارد دهكده های ییلاقی قدیمی وجود دارد كه از جمله دو روستای كفشگیری و سعدآباد است.كفشگیری محله و سعدآبادمحله در شمال غربی منطقه حفاظت شده جهان نما هنوز دارای منازلی با معماری سنتی است. شغل مردم روستاهای منطقه عمدتا دامداری وكشاورزی بوده و گلیم، پاپیچ های سنتی و وسایل تزئینی كوچك از جمله صنایع دستی آنان به شمار می رود.همچنین وجود برج ۳۵متری رادكان معروف به «میل رادكان» درحاشیه این منطقه ارزش گردشگری آن را دوچندان كرده است.
این منطقه كه در جنوب شهرستان كردكوی واقع است، گفته می شود مدفن یكی از اسپهبدان خاندان باوند طبرستان به نام ابوجعفر محمدبن وندرین باوندی است.آثار باستانی زیادی نیز در روستاهای حاجی آباد، چهارباغ، شاهكوه، چمن ساور، زیارت و دیگر محدوده های منطقه حفاظت شده جهان نما وجود دارد.از نظر وضعیت جغرافیایی بیشتر منطقه جهان نما كوهستانی بوده و ارتفاع منطقه آن از ۶۰۰متر در مرز شمالی اطراف شصت كلا تا سه هزار و ۸۶متر در كوه تل انبار در شرق منطقه و جنوب روستای زیارت می باشد.
كوههای معروف این منطقه دوكالی درغرب، شاه پسند، كالت و چلستان در مركز، زبله، تلمبار و لنده كوه در شرق بوده و دره های مهم آن شامل مغزی در غرب، جلینگ بلینگ در جنوب، سفیددره در مركز و تركت در شمال است. با وجود كوهستانی بودن این منطقه چشمه های زیادی در آن وجود دارد كه از جمله نخودچشمه، سرخ چشمه، پیرزن چشمه، شربت، تول بنه، سوته، مازوكش، والدیگاه، امام وردی، چهارسرا، چشمه های اطراف محلات جلینگ بلینگ، حاجی آباد، مرادچشمه، تاجین چشمه و چشمه آبگرم زیارت است.
همچنین رودخانه هایی دراین منطقه جاری است كه از جمله می توان به چهارباغ در جنوب اشاره كرد كه در ادامه مسیر به نام رادكان وارد استان مازندران می شود، رودخانه فصلی سفیددره نیز در مركز این منطقه قرار دارد.در درون منطقه حفاظت شده جهان نما همچنین آبشار زیارت وجود دارد كه در حدود پنج كیلومتری روستای زیارت و در شمال شرقی این منطقه است.جهان نما در طبقه بندی جغرافیایی گیاهی ایران جز بخش فرعی هیركان قرار گرفته كه این بخش جنگل های شمال كشور را در برگرفته است. پوشش گیاهی منطقه شامل درختان پهن برگ، درختچه و بوته زار است.
مهمترین گونه های گیاهی آن سرخدار، ارس، سروكوهی، پیرو، مازو،راش، ممرز، آلوچه، زرشك، آزاد، بید، هفت كول، نمدار، سیاه تلو وگونه های علفی وبوته ای گل گاوزبان، سریش، فستوك، یونجه، گل قاصد، مریم گلی،شكرتیغال، اسپرس بوته ای، چوبك و درمنه است. منطقه تركت و پیرامون آن در منطقه حفاظت شده جهان نما بهترین زیستگاه حیات وحش ازجمله مارال، شوكا، خرس و گرگ است.این منطقه به دلیل شرایط خاص دارای حیات وحش غنی شامل گونه های كمیاب و درمعرض خطر است كه برخی گونه های مهم آن خرس قهوه ای، روباه، شوكا، خوك وحشی، گربه جنگلی، سیاه گوش و پلنگ است.

پرندگان بومی و مهاجر این منطقه نیز از دیگر زیباییها بوده كه از جمله انواع دلیجه، عقاب، سارگیه، قرقی، كبك، تیهو، بلدرچین، قرقاول، كركس، هما، كبوترجنگلی، شاهین، فاخته و توكا می باشد. از سوی دیگر براساس آمارهای ارایه شده متوسط بارندگی در منطقه جهان نما حدود ۴۴۰میلی متر اعلام شده است. براین اساس زمستان این منطقه سرد و در تابستان هوای مطبوع و خنكی دارد و وجود مه در فصول مختلف به خصوص تابستان یكی از عوامل تلطیف هوا است.

+ نوشته شده توسط علی تازیکه در پنجشنبه چهارم اسفند ۱۳۹۰ و ساعت 23:20 |